2007-11-13

POmysły kandydatów na ministrów.Uzupełnienie wakatów.

(pw)Donald Tusk zwołał konferencję prasową, na której przedstawił obsadę trzech wakujących stanowisk ministerialnych.

Nie ma prawie żadnych informacji dostępnych o Jolancie Fedak z PSL Minister pracy .

Krótkie informacje na listach wyborczych:

Jolanta Fedak 47 lat, Zielona Góra, wyższe, politolog nauczyciel

Członek Zarządu Województwa - Jolanta Fedak

http://www.lubuskie.pl/pl/main/urzad_marszalkowski.php?show=4

Trochę więcej o Elżbiecie Bieńkowskiej Minister rozwoju regionalnego

Elżbieta Bieńkowska, dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości w Katowicach


Zarząd Województwa Śląskiego powołał Elżbietę Bieńkowską na stanowisko dyrektora Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości w Katowicach.

Elżbieta Bieńkowska ukończyła studia wyższe na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Krajową Szkołę Administracji Publicznej w Warszawie oraz studia podyplomowe w zakresie zarządzania, oparte o strukturę programu MBA, organizowane przez SGH w Warszawie.

Pracowała jako Pełnomocnik Wojewody ds. Kontraktu Regionalnego dla Województwa Katowickiego i Strategii Rozwoju Regionalnego oraz Dyrektor Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Odbyła staże w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w administracji brytyjskiej.

Śląskie Centrum Przedsiębiorczości to nowa instytucja pośredniczącą drugiego stopnia do realizacji części zadań wynikających z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013. Do jego zadań należeć będzie m.in.: ocena projektów, ich przygotowywanie, podpisywanie umów i rozliczanie oraz kontrolę realizacji.

http://www.gospodarkaslaska.pl/index.php?ac=artykulKat&id=3157

Maciej Nowicki Minister ochrony środowiska

Maciej Nowicki (ur. 28 września 1941) - inżynier, pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, polityk, ekolog.

W latach 1989-1991 związany z resortem ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, a od 12 stycznia 1991 do 5 grudnia 1991 minister tegoż resortu w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. W 1992 założył i od tego czasu pełni funkcję prezesa Zarządu Fundacji EkoFundusz (nazwa w wersji angielskiej: EcoFund Foundation), która zarządza pieniędzmi pochodzącymi z konwersji długów państwowych wobec Klubu Paryskiego. Członek Polskiej Akademii Nauk. Laureat nagrody w ochronie środowiska "Deutscher Umweltpreis" w 1996. W 2007 roku, po wygranych przez Platformę Obywatelską wyborach parlamentarnych ogłoszony kandydatem tej partii na stanowisko Ministra Środowiska.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Nowicki_%28polityk_i_ekolog%29

Jak widać, ktoś dba o uzupełnienie na bieżąco strony w wiki

Prof. Maciej Nowicki


prezes Zarządu Fundacji EkoFundusz

Funkcję tę pełni od 1992 roku, kiedy to założono EkoFundusz, uhonorowany ostatnio Grand Prix III Światowego Konkursu Czystej Energii - Energy Globe 2002. Celem EkoFunduszu jest zamiana polskiego długu zagranicznego na finansowanie inwestycji proekologicznych, m.in. w energetyce. Maciej Nowicki ma 60 lat. Ukończył Wydział Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Warszawskiej. Na Politechnice doktoryzował się i uzyskał habilitację. W 1992 roku otrzymał tytuł profesora z rąk prezydenta RP. W latach 1970-1986 M. Nowicki był pracownikiem naukowym Politechniki Warszawskiej, a następnie - Kierownikiem Zakładu Ochrony Atmosfery w Instytucie Ochrony Środowiska. W 1989 roku został mianowany podsekretarzem stanu, a dwa lata później ministrem Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. W latach 1994-1995 prof. Maciej Nowicki był wiceprzewodniczącym Komisji ONZ ds. Ekorozwoju. W 1996 został laureatem największej nagrody w ochronie środowiska "Deutscher Umweltpreis", którą otrzymał za działalność na rzecz ochrony środowiska w Polsce i na arenie międzynarodowej. W 1997 roku był doradcą sekretarza generalnego OECD.
http://www.wnp.pl/nowyprzemysl/1085_4_32_0_0.html
Nie ma dostępnego zdjęcia, czy to ten Maciej Nowicki?

Donald Tusk przedstawił też na konferencji zamierzenia i ustalenia koalicyjne.
Zadnych konkretów, wymijające odpowiedzi.
Zaprzysiężenie będzie możliwe w piątek po godz. 10. Nie wykluczone, że jutro dojdzie do mojego spotkania z prezydentem - dodał Tusk.

- Pomiędzy PO a PSL pojawią się różnice poglądów i interesów, ale będziemy działać na rzecz eliminowania różnic. Będziemy szukali porozumienia. Zamiast sztywnych kontaktów będziemy wzajemnie przekonywać siebie do wzajemnych racji – zapowiedział Tusk.



W piątek ma zostać zaprzysiężony rząd Tuska. Kandydat na premiera powiedział, że jeśli dojdzie do zaprzysiężenia, to w chwilę potem zbierze Radę Ministrów, by podjąć szybką decyzję ws. budżetu.

Prawdopodobnie wprowadzone w nim zostaną oszczędności dotyczące administracji rządowej. Jak zastrzegł premier-elekt, zmiany te nie będą "zemstą polityczną na poprzednikach" ani na prezydencie Kaczyńskim.

- Zbierzemy pierwszą Radę Ministrów dosłownie chwilę po zaprzysiężeniu, m.in. po to, aby podjąć decyzję o przesłaniu (do Sejmu) budżetu, oczywiście w tej formie jaką przygotował ubiegły rząd, bo to nam gwarantuje zmieszczenie się w terminach konstytucyjnych - powiedział premier-elekt dziennikarzom w Sejmie.

Tusk powiedział, że rozmawiał także z Pawlakiem o kwestiach programowych.

- Z żadnego punktu naszego programu nie rezygnujemy. Nie dyskutujemy ile PO, a ile PSL będzie w programie, ale przekonujemy się wzajemnie do naszych koncepcji - podkreślił.

Koalicjanci porozumieli się w sprawie podatku liniowego. Zamiast niego będzie uproszczenie systemu podatkowego, na co zgadzają się ludowcy. - Mówię tutaj o kwocie wolnej od podatku na każdego członka rodziny - wyjaśnił Tusk.

Różnice nadal dotyczą ordynacji wyborczej. Polega ona na tym, że ordynacja większościowa postulowana przez PO jest dobra dla partii dużych a może być - jak mówił - "groźna" dla mniejszych - jak PSL.

- Ja nie chcę straszyć naszego partnera, że będziemy forsowali ordynację, która może być groźna w skutkach - zaznaczył.

Dlatego - jak dodał - na razie "na pewno" wprowadzone będą zmiany, które ułatwią obywatelom udział w wyborach. Jak mówił, chodzi o głosowanie internetowe, korespondencyjne i przez pełnomocników - dla ludzi niepełnosprawnych.

- Krok po kroku będziemy ustalali, ile ordynacji można zmienić w naszą stronę - dodał. Według niego, PSL nie wyklucza tzw. modelu mieszanego, czyli wprowadzającego część okręgów jednomandatowych, a część w dotychczasowym modelu.

Prawdopodobnie w czwartek Tusk i Pawlak podpiszą "Deklarację Koalicyjną".
Zadnych konkretów, brak informacji o ustaleniach dotyczących podstawowych spraw dla gospodarki.
Dziennikarzy to nie niepokoi, spijają słowa z ust Donalda Tuska.

Przypominam atmosferę towarzysząca budowie koalicji na jesieni 2005 roku.

Tej nieudanej POPiS, z transmisja w mediach i tę następną PiS-SO-LPR.

Media jak tresowane pudelki z szacunkiem ustawieni wokół Donaldu Tusku.

Tak, to ta normalność? Czy to już II Irlandia?

Na razie Tusk ma robiony pozytywny wizaż w mediach niemieckich


Nowa, spokojna Polska

Gdyby Donald Tusk był przede wszystkim taktykiem władzy, mógłby być wdzięczny swojemu poprzednikowi
Wdzięczny za to, że Jarosław Kaczyński zaszkodził reputacji Polski w Unii Europejskiej, a w ojczyźnie wywoływał skandale, jakich nikt się po nim nie spodziewał, a także za to, że spolaryzował własny kraj.
http://wiadomosci.onet.pl/1451330,2677,kioskart.html
A w Polsce Donald Tusk ma kłopoty
Prezes Stoczni Gdańsk procesuje się z Tuskiem


Przeprosin i 15 tys. zł na cel społeczny żąda prezes Stoczni Gdańsk Andrzej Jaworski od Donalda Tuska za słowa lidera PO, że "doprowadza stocznię do stanu rozpaczy", a jego jedyną zauważalną decyzją było "radykalne podwyższenie" wynagrodzenia.

Sąd Okręgowy w Warszawie - przed którym dzisiaj zaczął się proces cywilny w tej sprawie - dał stronom miesiąc na ewentualne rozmowy co do ugody. Kolejny termin procesu - w styczniu 2008 r.
http://www.rp.pl/artykul/2,68921.html
Proponowana obsada stanowisk w rządzie POPSL.

Tusk nie wykluczył, że w rządzie znajdzie się miejsce dla Michała Boniego. Dodał, że rozmawiał o tym dziś z Waldemarem Pawlakiem. Jak wyjaśnił, mógłby on pracować w Ministerstwie Pracy lub w Kancelarii Premiera. Zaznaczył, że dla takich ludzi jak Michał Boni powinno się znaleźć miejsce w rządzie, niezależnie od ich skomplikowanej przeszłości. Pod koniec października Boni, który był kandydatem na ministra pracy, przyznał się do współpracy z SB.

W rządzie będzie dwóch wicepremierów: Waldemar Pawlak, który ma jednocześnie objąć fotel ministra gospodarki, oraz Grzegorz Schetyna. Ma on również pokierować resortem spraw wewnętrznych i administracji.

Resortem zdrowia zarządzać będzie posłanka PO Ewa Kopacz. Jest lekarzem. W poprzedniej kadencji Sejmu była szefową komisji zdrowia. W gabinecie cieni Platformy także odpowiadała za tę tematykę.

Polską dyplomacją ma pokierować - mimo sprzeciwów prezydenta i ustępującego premiera Jarosława Kaczyńskiego - Radosław Sikorski. Był wiceministrem obrony w rządzie Jana Olszewskiego i ministrem obrony w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. W rządzie Jerzego Buzka pełnił funkcję wiceszefa resortu spraw zagranicznych.

Propozycję objęcia resortu infrastruktury dostał od szefa Platformy Cezary Grabarczyk (PO). Szefem resortu kultury ma zostać Bogdan Zdrojewski z PO.W Sejmie V kadencji był szefem komisji obrony narodowej. Także w gabinecie cieni Platformy odpowiadał za obronność.

Fotel ministra sportu ma objąć poseł Platformy Mirosław Drzewiecki. Resortem finansów pokierować ma bezpartyjny fachowiec Jacek Rostowski - doradca byłego premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego i członek rady programowej CASE (fundacji założonej przez Leszka Balcerowicza i jego żonę).

Tekę szefa MEN otrzyma Katarzyna Hall, wiceprezydent Gdańska ds. polityki społecznej. Ministrem Obrony Narodowej zostanie Bogdan Klich, eurodeputowany PO.

Posadę szefa resortu szkolnictwa wyższego ma objąć Barbara Kudrycka, również eurodeputowana PO. Ministrem skarbu ma zostać Aleksander Grad, poseł PO.

Kandydatem na ministra sprawiedliwości jest prof. Zbigniew Ćwiąkalski
- karnista z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kandydatura ta nie podoba się prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

PSL oprócz resortu gospodarki otrzyma jeszcze dwa ministerstwa. Resortem rolnictwa pokieruje Marek Sawicki.

Szefem ministerstwa pracy zostanie Jolanta Fedak. Resortem środowiska kierować będzie prof. Maciej Nowicki, minister ochrony środowiska w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Jana Krzysztofa Bieleckiego.

Dyrektorem gabinetu politycznego szefa rządu ma zostać Sławomir Nowak.

Szefem kancelarii premiera ma być Tomasz Arabski. Paweł Graś ma odpowiadać w Kancelarii Premiera za sprawy bezpieczeństwa - informuje serwis dziennik.pl.
http://wiadomosci.onet.pl/1640315,11,item.html

2 comments:

Asienka pisze...

Maryla, to nie ten Nowicki.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/51,80269,4668557.html?i=3

Gęba inna :)

Maryla pisze...

dzieki, ale nic nie odbiega zyciorysem