2007-10-02

Polonijna Ciekawostka Przyrodnicza

Polonijna Ciekawostka Przyrodnicza


Zgodnie z aktualnie obowiazujaca oraz z projektowana ustawa o obywatelstwie - obywatel polski, posiadajacy rownoczesnie obywatelstwo innego panstwa - na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jest traktowany wylacznie jako obywatel polski, oraz posiada te same prawa i obowiazki jak obywatel polski nie posiadajacy innego obywatelstwa. Wszyscy o tym wiemy od ponad 7-miu lat i mimo wielu protestow, petycji, skarg, interwencji - w tej materii administracja RP pozostaje niewzruszona.

Zgodnie z Konstytucja i zapisem w ustawie o obywatelstwie wystarczy urodzic sie w Polsce, lub gdziekolwiek z polskich rodzicow czyli posiadac obywatelstwo polskie z urodzenia oraz na wieki wiekow, zeby byc w Polsce uznanym wylacznie za obywatela polskiego. prawda?

Psińco, jak powiada Stary Wiarus.

Gdyby ktos, posiadajacy podobny status jak ja: podwojne obywatelstwo, zamieszkaly na stale za granica, nieposiadajacy polskiego paszportu - zechcial w Polsce powolywac sie ze skutkiem prawnym na obywatelstwo polskie, musi dokonac procesu poswiadczenia obywatelstwa. Jak mi powiedziala o tym moja kolezanka, ktora z jakis wzgledow chciala wyrobic w Polsce dowod osobisty, to nie wierzylem. Wiedzialem, ze Polska administracja to przedsionek Domu Wariatow ale nie przyszlo mi do glowy, ze posunieta jest daleko poza ten przedsionek.

Bedac kilka dni temu w Polsce, postanowilem zbadac sprawe na miejscu i przekonalem sie, ze kolezanka ani troche nie zelgala. Chcac korzystac z praw przyslugujacych obywatelom polskim (np. staly meldunek, dowod osobisty itd) nalezy potwierdzic obywatelstwo polskie czyli udowodnic to, co jest oczywiste po okazaniu odpisu aktu urodzenia.

Nalezy w tym celu udac sie do Warszawy do siedziby Mazowieckiego Urzedu Wojewodzkiego - Wydzial Spraw Obywatelskich, przy ul. Dlugiej 5 i zlozyc odpowiednie podanie, wraz zalacznikami oraz pokwitowaniem zrobienia przelewu w wysokosci 58zl. Udalem sie tam osobiscie poczatkowo zeby przedstawic swoja opinie w kwestii udowadniania, ze nie jestem wielbladem ale po zorientowaniu sie, ze jestem ostatni w kolejce a kazdy interesant jest obslugiwany ok. pol godziny, zdecydowalem sie tylko na wziecie druku-pouczenia, ktory osobiscie przepisalem i niniejszym zalaczam:


Poswiadczenie obywatelstwa polskiego dla osoby pelnoletniej

Wymagane dokumenty:

1. Podanie.
Podanie o poswiadczenie obywatelstwa polskiego powinno zawierac nastepujace informacje:
• Dane osobowe wnioskodawcy (inie i nazwisko, adres zamieszkania)
• Ostatni adres zamieszkania przed wyjazdem z Polski,
• Okolicznosci wyjazdu z Polski (kiedy, dokad, z jakim dokumentem),
• Data nabycia obywatelstwa obcego,
• Oswiadczenie, ze wnioskodawca wystepowal (lub nie wystepowal) do wladz polskich na zmiane obywatelstwa polskiego na obce lub do Prezydenta RP o zrzeczenie sie obywatelstwa polskiego,
• Adresy zamieszkania wnioskodawcy za granica.
2. akt naturalizacji wraz z tlumaczeniem dokonanym przez polskiego tlumacza przysieglego.
3. Aktualny dokument tozsamosci
4. odpisy aktow stanu cywilnego (moze zaistniec koniecznosc umiejscowienia ich, jezeli zostaly sporzadzone poza granicami RP)
5. inne dokumenty mogace stanowic dowod w sprawie (np. niewazny paszport polski, ksiazeczka wojskowa, niewazny dowod osobisty itp.)
6. Zaswiadczenie o ostatnim miejscu zameldowania w Polsce z adnotacja o wydanym dowodzie osobistym (skladaja osoby legitymujace sie obecnie zagranicznym paszportem)

W przypadku, gdy wnioskodawca dokonal zmiany imienia lub nazwiska – dokument potwierdzajacy zmiane.

Dokumenty zalaczane do wniosku powinny byc zlozone w oryginalach lub potwierdzone urzedowo za zgodnosc z oryginalami /w Polsce przez notariusza, za granica przez polska placowke konsularna/

Dokumenty sporzadzone w jezyku obcym powinny byc przetlumaczone na jezyk polski. Do dokonania tlumaczen dokumentow sporzadzonych w jezyku obcym na jezyk polski, na terytorium Polski uprawnieni sa tlumacze przysiegli w Polsce, na mocy ustawy a dnia 25 listopada 2004r. o zawodzie tlumacza przysieglego (Dz. U. Nr 273, poz. 2702), natomiast poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej – konsul polski, na podstawie art. 20 ustawy z dnia 13 lutego 1984r. o funkcji konsulow Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz. U. Z 2002r. Nr 215, poz 1823).

Od dnia 1 stycznia 2007r. nie wnosi sie oplaty skarbowej od podania oraz od zalacznika do podania; podstawa prawna – ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o oplacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. Z 2006r. Nr 225 poz. 1635). Wnioski zlozone do dnia 31 grudnia 2006r. podlegaja oplacie skarbowej w wysokosci 5 zl za podanie oraz 50 groszy za kazdy zalaczniki na podstawie ustawy z dnia 9 wrzesnia 2000 r. o oplacie skarbowej (tekst jednolity Dz.U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532; zm: Dz.U. z 2005r. Nr 14, poz. 115; Nr 48, poz. 447; Nr 62, poz 550; Nr 90, poz 757; Nr 113, poz 954 i Nr 153, poz. 1272).

Oplata skarbowa za poswiadczenie obywatelstwa polskiego wynosi 58zl;

Do wniosku nalezy zalaczyc potwierdzenie uiszczenia oplaty skarbowej w kasie Urzedu Dzielnicy Srodmiescie m.st. Warszawy lub Urzedu Stanu Cywilnego ul. Jezuicka 1/3 na rachunek
Nazwa: Dzielnica Srodmiescie m.st. Warszawy ul. Nowogrodzka 43
Konto nr 45-1240-1111-0010-0317-1881


Czas zalatwienia sprawy jest podobny do ookresu oczekiwania na decyzje o zrzeczeniu sie obywateltwa czyli nieokreslony. Moja kolezanka czeka juz ponad pol roku od zlozenia, a na pytanie jej ojca, kiedy sie moze spodziewac decyzji padla odpowiedz: "jak przyjdzie czas to bedzie decyzja. Prosze nam nie przeszkadzac bo moze to potrwac dluzej. "
Maz mojej kolezanki, nauczony smutnym doswiadczeniem malzonki, nie przypucowal sie, ze mieszka za granica, wzial zaswiadczenie z biura meldunkowego (przy okazji chce podkreslic, ze wiekszosc z osob zamieszkalych 20 + lat za granica, nadal jest zameldowana pod adresem, z ktorego wyjechalismy), zrobil dwa zdjecia i zglosil sie do biura dowodow osobistych z oswiadczeniem, ze poprzedni dowod zgubil po pijanemu. Zostal ukarany za zgubienie niewaznego od kilkunastu lat dowodu podwojna oplata (zamiast 30zl musial zaplacic 60zl) ale za to po dwoch tygodniach pobytu w Polsce wyjechal z nowiutkim dowodem osobistym.

P.S. Od momentu wprowadzenia paszportowej pulapki - scislej; w ciagu ostatnich dwoch lat - bylem w Polsce po raz trzeci poslugujac sie jedynym paszportem ktory posiadam, czyli amerykanskim. Ani razu nie bylem zmuszony korzystac z listow od PP. Stachanczyka i Kozlowskiego, gewarantujacych mi bezpieczne i pozbawione dodatkowych pytan przekraczanie granicy polskiej.
_________________
Pozdrawiam serdecznie,

Bolko




Czyżbyśmy uzyskali coveted status "obywateli polskich niepotwierdzonych"?

Taki sam, jakim od zawsze cieszył się m.in. prof. Zbigniew Kazimierz Brzeziński, ur. 28 marca 1928 r. w Warszawie z obojga rodziców z obywatelstwem polskim, a zatem z mocy prawa polskiego obywatel RP, zawsze wpuszczany i wypuszczany z Polski na paszporcie amerykańskim, choć zgodnie z prawem polskim nie wolno było go wypuścić z Polski bez ważnego paszportu polskiego?





Stary Wiarus (cytat postu osób trzecich)
DISCLAIMER: Any and all of my statements appearing in this blog do not necessarily represent an agreed position of all parts of my mind

1 comments:

Anonimowy pisze...

Wydedukowałem zawczasu heh heh heh