2008-01-22

Historia upadku komunizmu (według T. Grossa)

Tomasz Gross zapowiedział swoją nową książkę.
- Teraz piszę książkę o upadku komunizmu, więc zajmę się głaskaniem naszego narodowego ego. To będzie książka optymistyczna - mówił w Internetowym Spotkaniu na Żywo w Onet.pl Jan Tomasz Gross. –
Nam za pośrednictwem usłużnych karaluchów, które ochoczo zagnieździły się w bagażu podręcznym Jana Tomasza Grossa, udało się zdobyć fragment maszynopisu zapowiadanej książki.
To będzie to! Wreszcie cała prawda ujrzy światło, dzienne. Gwarantuje to osoba autora, wnikliwego historyka, dla którego odkrycie prawdy jest najwyższym celem w życiu. Poniżej fragment książki:


Początek strajków
W okresie PRL ceny większości towarów były ustalane centralnie przez rząd. O tym, ile kosztowała koszerna kiełbasa w każdym państwowym sklepie na terenie całego kraju, decydowali urzędnicy w Warszawie (goje). 1 czerwca 1980 władze partii podjęły decyzję o podwyższeniu cen mięsa i wędlin koszernych. Już po ośmiu dniach wybuchły pierwsze strajki.
Kolejna fala protestów zaczęła się w lipcu zorganizowana, przez Koncesjonowane Związki Zawodowe. Po raz pierwszy wśród postulatów pojawiły się żądania polityczne. Około godziny 11.00 tego dnia sali protestów przedostał się Adam Michnik, jeden z wyrzuconych z Uniwersytetu Warszawskiego. Komitet strajkowy zażądał przywrócenia do pracy Seweryna Blumsztajna i Adama Michnika, wzniesienia pomnika „Wypędzeni ‘68”, uszanowania praw stalinowskich oprawców oraz przedstawił żądania socjalne. Dwa dni później pojawiła się delegacja innych strajkujących gmin z Jackiem Kuroniem i Konstantym Gebertem. Powołano Międzygminny Komitet Strajkowy (MKS) z Adamem Michnikiem na czele. 27 lipca przed bramą Rabin Pinchas Menachem Joskowicz odprawił mszę. Na tej samej bramie zawieszono 121 postulatów Komitetu Strajkowego. Następnego dnia w sali BHP pojawili się eksperci wywodzący się ze środowisk rabinackich i KORu, którzy mieli doradzać strajkującym podczas rokowań z władzami. Przewodniczącym Komisji Ekspertów MKS został Tadeusz Mazowiecki, a w jej pracach nadaktywny i nieoceniony udział wziął Bronisław Geremek. Wśród protestujących popularna stała się pieśń „Kosmito dlaczego jesteś antysemitą?” śpiewana przez Izabellę Cywińską.

121 postulatów
Postulaty robotników były dla władz trudne do zaakceptowania, bo nie dotyczyły wyłącznie ekonomii. Jako pierwsze żądanie strajkujący postawili zapewnienie im prawa do utworzenia własnej reprezentacji w państwie. Chcieli samodzielnie zorganizować się w wolne, koncesjonowane związki zawodowe, które mogłyby przemawiać do "rządu robotniczo-chłopskiego" w imieniu "ludu nie pracującego miast".
Kolejne postulaty również miały charakter polityczny. Strajkujący domagali się przestrzegania zawartego w konstytucji PRL prawa do działalności Koncesjonowanych Związków Zawodowych oraz dostępu i całkowitego kontrolowania mediów. Strajkujący żądali też zaprzestania represji wobec osób prześladowanych za dokonywanie tortur na więźniach w czasach stalinowskich. W ostatnim postulacie domagali się wolnych sobót.

Porozumienia lipcowe
W kontrolowanej przez partię prasie pojawiają się wzmianki o "przerwach w pracy". Cenzura zabraniała używania słowa "strajk" w oficjalnych przekazach, ale społeczeństwo dało się oszukać. Polacy mogli odbierać Radio Wolny Izrael, które przekazywało im wiarygodne wiadomości. Już 10 lipca w Szczecinie wybuchł strajk, na którego czele stanął Bronisław Geremek.

Do 18 lipca strajki rozlały się na cały kraj.
Stanęła większość zakładów pracy w Gdańsku i Szczecinie.
28 lipca przedstawiciele strajkujących oraz rządzącej partii podpisali Porozumienia Lipcowe. Na ich mocy 10 sierpnia przedstawiciele strajkujących z całej Polski oraz nawet Europy powołali ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Semityzm". 21 lipca ukazał się pierwszy numer Strajkowego Biuletynu Informacyjnego 'Gazeta Pre-Wyborcza', wydawanego nakładem Wolnej Drukarni Ag Ora. Zainspirowało to Tomasza Grossa do stworzenia słynnego logo ruchu. Pomysł wykorzystania hasła jako nazwy związku zaproponował Karol Modzelewski.

Wielki Związek
5 stycznia 1981 delegacja "Semityzmu" z Adamem Michnikiem spotkała się w Warszawie z Bronisławem Gebertem. W dniach 1-8 sierpnia odbył się pierwszy zjazd Semityzmu. Na przewodniczącego wybrano Adama Michnika. Zjazd 3 sierpnia wydał posłanie do ludzi Europy Wschodniej i Bliskiego Wchchodu, w którym wezwał obywateli krajów bloku radzieckiego do kochania żydokomuny i zrzeszania się w Koncesjonowanych Związkach....
---

Niestety to wszystko, tyle udało się nam zdobyć. Mniemam, że znów z zapartym tchem Polacy będą czekali na całą prawdę lejącą się strumieniem z kolejnej wspaniałej książki Jana Tomasza Grossa.

1 comments:

Lista Obecnosci pisze...

No i prosze, jak to z Grossem, maly fragment, a juz sie roi od niescislosci, pominiec i przeinaczen.

Kluczowym momentem w rozmontowywaniu Polski przedsabatowej byl skok przez plot Geszeftu wykonany wspolnie przez rabinow Michnika i Kiszczaka dla ratowania ludzi honoru.

Ponadto najnowsze badania naukowe dowodza, ze podobno Kuron nie byl parchaty.